Czy parking może być wizytówką miasta? Okazuje się, że tak! W Polsce i na świecie nie brakuje miejsc postojowych, które zostały stworzone z dbałością o szczegóły, po to, aby wyróżniały się wśród standardowych budynków. Poznaj z nami top 5 nietypowych i przykuwających uwagę parkingów!

1. PARKING PRZY BIBLIOTECE PUBLICZNEJ, USA

Parking położony przy najstarszej bibliotece w Kansas City bez wątpienia przyciąga wzrok i… wprowadza w konsternację. Wszystko za sprawą ogromnej fasady (ok. 7,6 m wysokości i 2,7 m szerokości), która imituje grzbiety książek. Łącznie na ścianie miejsce znalazły 22 tytuły, a wśród nich m.in. dzieła Tolkiena. W wyborze tytułów swój wkład mieli mieszkańcy miasta, którzy wypowiedzieli się w zorganizowanym plebiscycie.

Parking powstał w 2004 roku w odpowiedzi na potrzeby kierowców, którzy często w ciągu dnia nie mogli znaleźć miejsc postojowych. Za stworzenie projektu odpowiedzialna jest firma Dimensional Innovation. Oczywiście każdy, kto chce zaparkować na terenie tego niezwykłego parkingu, musi uiścić opłatę. Cena zależy od długości postoju – stawka za cały dzień wynosi 10 dolarów.

2. PARKING THE CUBE, WIELKA BRYTANIA

The Cube znajdujący się w Birmingham, to aktualnie największy w pełni zautomatyzowany parking działający na terenie Wielkiej Brytanii. Jeżeli jesteś kierowcą, z pewnością wiesz, jak frustrujące jest poszukiwanie wolnego miejsca postojowego. Decydując się na postój na tym parkingu, możesz o tym zapomnieć. Wystarczy, że wjedziesz do jednego z czterech garaży transferowych i wysiądziesz z samochodu. Resztą zajmie się nowoczesny system, który po zeskanowaniu samochodu, przetransportuje go za pomocą podnośnika na wolne miejsce postojowe.

Projekt 25-piętrowego budynku o ażurowej, przeszklonej fasadzie wykonał Ken Shuttleworth z Make Architects. Obiekt został oddany do użytku w 2010 r. – oprócz parkingu mieszczą się w nim m.in.: restauracja, spa i siłownia, a także kręgielnia oraz hotel. Parking w budynku The Cube jest płatny. Ceny zaczynają się od 140 funtów za miesiąc w przypadku samochodów osobowych.

3. PARKING ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE, POLSKA

Czy wiesz, że parkując, możesz także pomagać innym? W Gdańsku powstał Parking Odpowiedzialny Społecznie. Dochód uzyskany z wynajmu miejsc postojowych jest przekazywany na działalność jednej z noclegowni dla bezdomnych. Co ważne, parking położony jest w niewielkiej odległości od zabytkowej części miasta, co jest niezwykle wygodne, szczególnie dla turystów.

Za pierwszą godzinę postoju na Parkingu Odpowiedzialnym Społecznie trzeba zapłacić 3 zł. Kolejne są droższe – druga kosztuje 3,60 zł, z kolei trzecia 4,30 zł. Opłaty pobiera Towarzystwo św. Brata Alberta.

4. GREENWAY SELF PARK, USA

O konieczności ochrony środowiska naturalnego mówi się dużo, ale nie wszystkie budowane współcześnie budynki są energooszczędne. Parking Greenway Self Park mieszczący się w Chicago wyróżnia się pod tym względem. 11-piętrowy budynek jest zasilany turbinami wiatrowymi znajdującymi się w jednym z rogów garażu. Został również wyposażony w cysterny gromadzące wodę deszczową. Na terenie parkingu znajdują się też stacje przeznaczone do ładowania samochodów elektrycznych. Wszyscy kierowcy mogą także skorzystać z materiałów edukacyjnych, które pokażą, jak chronić środowisko naturalne na co dzień.

Parking Greenway Self Park został zaprojektowany przez biuro projektowe HOK. Na parterze budynku znajduje się przestrzeń komercyjna, a cały obiekt wyróżnia się przeszkloną fasadą. Cena za miejsce postojowe na parkingu Greenway Self Park jest uzależniona od długości postoju, a także pory dnia. Za postój od 12 do 24 godzin trzeba zapłacić 51 dolarów.

5. PARKING UMIHOTARU, JAPONIA

W odróżnieniu od pozostałych parkingów, które znalazły się w zestawieniu, parking Umihotaru nie wyróżnia się designem budynku czy zastosowanymi rozwiązaniami ekologicznymi – o jego oryginalności świadczy położenie. Znajduje się on na sztucznej wyspie w Zatoce Tokijskiej i jest częścią drogi ekspresowej Tokyo Bay Aqua Line. Parking został zbudowany z myślą o kierowcach chcących odpocząć podczas podróży.

Parking Umihotaru to nie wszystko, co znajduje się na stworzonej i udostępnionej do użytku w 1997 r. wyspie. Do dyspozycji kierowców jest również wiele sklepów, restauracji i kawiarni. Dzięki temu, że większość obiektów komercyjnych jest przeszklona, kierowcy mogą podziwiać roztaczające się z okien widoki. Na parkingu Umihotaru można parkować przez całą dobę. Opłata jest pobierana za cały przejazd i jest uzależniona od typu samochodu.

W najbliższym czasie wybierasz się za granicę lub do Gdańska? Pamiętaj, że w pobliżu warszawskiego lotniska działa bezpieczny, strzeżony parking Okęcie.

Posted on mar 20, 2019