Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie – to główne powody, dla których coraz więcej osób wybiera ten środek transportu. Rosnąca liczba pasażerów przekłada się na budowę coraz większych lotnisk. Które porty lotnicze są największe? Poznaj z nami najbardziej imponujące lotniska świata!

5 NAJWIĘKSZYCH LOTNISK POD WZGLĘDEM POWIERZCHNI

Wraz ze wzrostem popularności transportu lotniczego, trzeba było dostosować wielkość lotnisk do potrzeb podróżnych. Z tego powodu zaczęły powstawać coraz większe lotniska. W pierwszej piątce największych lotnisk świata, aż cztery znajdują się na terenie Stanów Zjednoczonych. Oto największe porty lotnicze na świecie [1]:

1) Port lotniczy Ad-Dammam w Arabii Saudyjskiej

Największe na świecie lotnisko jest położone w pobliżu miasta Ad-Dammam i zajmuje obszar o powierzchni 77 600 hektarów. Jego projekt powstał w 1976 r., a budowa zakończyła się w 1999 r. Port wyróżnia nie tylko powierzchnia, ale również sposób jej zagospodarowania. Na terenie lotniska znajduje się m.in. terminal zarezerwowany wyłącznie dla rodziny królewskiej, a także meczet usytuowany na dachu parkingu, mogący pomieścić nawet 2000 wiernych.

2) Port lotniczy Denver w Stanach Zjednoczonych

Drugim pod względem wielkości lotniskiem na świecie jest lotnisko położone w Denver. Zajmuje ono powierzchnię 13 571 hektarów i tym samym jest największym portem lotniczym w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, przez wiele lat było ono uznawane za najlepsze lotnisko na terenie Ameryki Północnej. O jego wysokim standardzie obsługi może świadczyć również wyróżnienie przyznane w 2002 r. przez tygodnik Time, który uznał je za najlepiej zarządzany port lotniczy.

3) Port lotniczy Dallas-Fort Worth w Stanach Zjednoczonych

Lotnisko Fort Worth w Dallas w Teksasie ma 6 963 hektarów i pięć terminali lotniczych (od A do E). Port jest hubem dla American Airlines. Terminale zostały tak zaprojektowane, aby zmniejszyć natężenie otaczającego je ruchu, co udało się dzięki optymalnemu rozplanowaniu parkingów oraz pociągowi – Skylink. Lotnisko Chopina w Warszawie w podobny sposób rozwiązało ten problem – parking Okęcie znajduje się przy ulicy Szyszkowej, a na pasażerów czeka bezpłatny transport klimatyzowanymi busami.

4) Port lotniczy Orlando w Stanach Zjednoczonych

Czwarte miejsce na liście największych portów lotniczych zajmuje położone na Florydzie lotnisko Orlando. Port o powierzchni 5 383 hektarów został zbudowany na potrzeby amerykańskiej armii i dopiero w latach 60. ubiegłego wieku stał się obiektem cywilno-wojskowym. W 2016 r. lotnisko uruchomiło stację radiową – FlyMCO. Port lotniczy Orlando jest niezwykle popularny wśród turystów, którzy zamierzają spędzić urlop na Florydzie.

5) Port lotniczy Washington Dulles w Stanach Zjednoczonych

Ten port lotniczy ma 4 856 hektarów i znajduje się w odległości ok. 40 km od centrum Waszyngtonu. Główny terminal został otwarty w 1962 r. Lotnisko wyróżnia się zarówno konstrukcją (dach terminalu przypomina kształtem skrzydło), jak i nazwą – zostało nazwane na cześć sekretarza stanu Johna Fostera Dullesa. Na terenie lotniska działa ponad 100 sklepów i restauracji.

5 NAJWIĘKSZYCH LOTNISK POD WZGLĘDEM LICZBY PASAŻERÓW

Ruch lotniczy rośnie z roku na rok, jednak to, co ciekawe, największe pod względem powierzchni porty lotnicze wcale nie przewożą najwięcej pasażerów. Warto poznać i porównać z pierwszym rankingiem 5 lotnisk, które według raportu przygotowanego przez Airports Council International w 2017 r. obsłużyły najwięcej pasażerów [2]:

1) Port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson

W 2015 r. pracownicy lotniska Atlanta po raz pierwszy obsłużyli ponad 100 mln pasażerów. Rok 2017 lotnisko zamknęło z rekordowym wynikiem 103 902 992 obsłużonych osób.

2) Port lotniczy Pekin

Do granicy 100 mln pasażerów obsłużonych w ciągu roku zbliża się położony w Chinach port lotniczy Pekin. W 2017 r. z jego usług skorzystało 95 786 442 pasażerów.

3) Port lotniczy Dubaj

Trzecim pod względem liczby obsłużonych pasażerów w 2017 r. jest port lotniczy Dubaj położony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uzyskany przez niego wynik to 88 242 099 obsłużonych osób.

4) Port lotniczy Tokio-Haneda

Do 1978 r. był to jedyny port lotniczy obsługujący Tokio. Wielu pasażerów do tej pory uważa go za najlepszy – w 2017 r. obsłużył on 85 408 975 osób.

5) Port lotniczy Los Angeles

Lotnisko posiada 8 terminali, a w ostatnich latach liczba jego pasażerów systematycznie rośnie. W 2017 r. było ich 84 557 968.

[1] The Largest Airports In The World, www.worldatlas.com (dostęp 5.02.2019).

[2] ACI World releases preliminary 2017 world airport traffic rankings Passenger traffic: Indian and Chinese airports major contributors to growth Air cargo: Volumes surge at major hubs as trade wars threaten, www.aci.aero (dostęp 5.02.2019).

Posted on mar 05, 2019