Lot samolotem to niecodzienne wydarzenie, mimo iż taki sposób podróżowania stał się niezwykle popularny w ciągu ostatnich lat. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy wybieramy się w podróż z małym, np. rocznym, dzieckiem. Tutaj pojawia się wiele pytań, a rodzice małego pasażera muszą "ogarnąć" przed lotem przynajmniej kilka podstawowych kwestii. Podpowiadamy, o czym szczególnie należy pamiętać i co warto wiedzieć, zanim wejdziemy na pokład samolotu z dzieckiem.

Bilet lotniczy, rezerwacja lotu i podróż

Rezerwując bilet lotniczy, najczęściej musimy skorzystać z przeznaczonej do tego celu wyszukiwarki. W ten sposób określamy jednocześnie kategorię wiekową pasażerów, a zatem i dziecka, z którym będziemy podróżować. Niemowlęta do 2. roku życia oraz młodsze dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia korzystają najczęściej z biletów, których cena jest o 20 - 50% niższa w stosunku do ceny biletu normalnego. Warto w tym miejscu jednak pamiętać, że:

  • niemowlęta oraz dzieci nie mogą podróżować na podstawie biletu zarezerwowanego na osobę dorosłą,
  • dziecko do 2. roku życia może podróżować na kolanach rodzica lub w foteliku samochodowym (zatwierdzonym do użytkowania także w samolotach) umieszczonym na osobnym siedzeniu,

zniżki w cenie biletu lotniczego zależeć będą m.in. od sposobu podróżowania małego pasażera (warto dokładnie sprawdzić, jakie opcje oferują poszczególne linie, np. Ryanair, czy Travel Service).

Dokumenty dziecka niezbędne w samolocie

Dokumentem niezbędnym w podróżowaniu dziecka po świecie jest, tak samo, jak w przypadku dorosłych paszport. W wybranych przypadkach wystarczający będzie dowód osobisty (loty w strefie Schengen), a w przypadku lotów krajowych nawet sama legitymacja szkolna. Tutaj także warto sprawdzić przepisy, jakimi kieruje się konkretny przewoźnik. Pamiętajmy, że należy posługiwać się dokumentem dziecka, którego dane widnieją na bilecie (nie możemy np. podać danych do biletu z paszportu, a przy odprawie okazać dowód osobisty dziecka).

Wózek dziecięcy i bagaż

Jeśli planujemy zabrać ze sobą w podróż wózek naszej pociechy (koniecznie składany!), będzie on najprawdopodobniej transportowany w luku bagażowym. Zostanie on zabrany przez personel przed samym wejściem do samolotu, a oddany po opuszczeniu przez nas pokładu. Aby ułatwić sobie podróż zaleca się dojazd na parking lotnisko Warszawa własnym autem i zostawienie go w miejscu strzeżonym na czas swojego pobytu.

Dla malucha podróżującego na kolanach rodzica z reguły nie przewiduje się bagażu lub jego limit jest znacznie ograniczony. Limit bagażu dla pasażerów do 12. roku życia zazwyczaj jest taki sam jak pasażerów dorosłych. Może być też nieznacznie zmniejszony.

Posted on sie 24, 2018