Odprawa na lotnisku każdemu przynosi sporo stresu. Szczególnie zaniepokojeni są nowi podróżni, którzy nie tylko mogą obawiać się samego lotu, ale również procedur, z którymi mogą sobie nie poradzić w nowym miejscu. Jak zatem przebrnąć przez odprawę na lotnisku, aby przebiegła sprawnie i bez komplikacji?

Co to jest odprawa na lotnisku?

Zacznijmy od tego, że odprawa to nic innego, jak zgłoszenie się na lotnisko, podczas którego podróżujący dostaje kartę pokładową wypełnioną odpowiednimi danymi oraz nadaje bagaż rejestrowany.  Dane z karty pokładowej mogą różnić się w zależności od linii lotniczych, kierunku lotu oraz kraju docelowego, gdzie mogą obowiązywać np. wizy. Dane te muszą być zgodne z prawdą, ponieważ są podstawą podczas kontroli bezpieczeństwa i przydzielania miejsc w samolocie.

Można przejść odprawę na lotnisku lub on-line

Odprawa na lotnisku odbywa się zazwyczaj na stanowisku biletowo-bagażowym lub przy automacie, jeśli podróżujący wybierze odprawę samodzielną. Dla wygody klientów niektóre linie lotnicze umożliwiły również odprawy on-line, przez formularz, zamieszczony na stronie przewoźnika, lub przez telefon.

Odprawa na stanowisku

Aby przejść odprawę na lotnisku, należy przyjechać na nie ok. 2 godziny przed planowanym odlotem. Jeśli wylatujemy z Okęcia, polecany jest parking lotnisko Chopina, jako jedna z dogodnych możliwości pozostawienia samochodu przed podróżą.

Po przyjeździe należy odszukać odpowiednią bramkę odlotu i stawić się na stanowisku z kompletem wymaganych dokumentów i kodem rezerwacji elektronicznej lub biletem docelowym. Po kontroli biletowej i nadaniu bagażu dostaniemy kartę pokładową, z którą należy udać się do kontroli bezpieczeństwa, gdzie sprawdzony zostanie bagaż podróżny oraz okrycie wierzchnie. Jeśli podczas tej kontroli pracownicy lotniska zauważą rzeczy niezgodne z regulaminem przewoźnika, mogą je skonfiskować. W trakcie tej kontroli podróżujący może również zostać skierowany na kontrolę osobistą. Są to wyjątkowe przypadki, jednak nie należy ich wykluczać. Po zakończeniu kontroli, o określonym na karcie pokładowej czasie i po wezwaniu przez personel lotniska, można skierować się do odpowiedniego wyjścia, gdzie odbywa się przyjęcie podróżujących na pokład.

Odprawa samodzielna

Odprawa w automatach pozwala uniknąć długich kolejek przy standardowej odprawie biletowo-bagażowej.  Ogranicza się ona do self-service check-in machine, gdzie w automacie podaje się wymagane dane, a nawet nadaje bagaż rejestrowany i wybiera preferowane miejsce w samolocie. Automat wydrukuje odpowiednią kartę pokładową oraz naklejki i przywieszki bagażowe, które umożliwią oddanie walizek w strefie zrzutu bagażu.

Odprawa on-line

Ten sposób jest dedykowany głównie osobom, które latają często i z bagażem podręcznym. Zazwyczaj są to biznesmeni, ale również osoby, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu opat przewozowych, lub które lecą na krótko i nie potrzebują dodatkowego bagażu. Ten rodzaj odprawy wybierają też osoby, które chcą uniknąć tłoku podczas odpraw, boją się overbookingu i stawiają na wygodne, nowoczesne rozwiązania logistyczne. Proces odprawy przebiega szybko na stronie internetowej z użyciem kodu przesłanego na adres mail podczas rejestracji.

Niestety nie każde linie lotnicze umożliwiają ten sposób odprawy.

Pierwsza klasa ma wiele udogodnień

Odprawa dla pasażerów pierwszej klasy przebiega szybko i sprawnie w odpowiednio oznaczonych strefach, z dodatkowymi punktami kontroli bezpieczeństwa. Dla podróżujących klasą biznes udostępnione są zazwyczaj nie tylko szybkie miejsca odprawy lotniczej, ale również odprawa samoobsługowa, on-line, a nawet telefoniczna.

Zaparkuj pod Chopinem i poleć na drugi koniec świata

Szybka odprawa, niezawodny przewoźnik i bezpieczny parking przy lotnisku Chopina to przepis na udaną podróż w każdym z ponad 100 połączeń rejsowych. Zachęcamy do skorzystania z wyjątkowej oferty lotniska Okęcie!

Posted on cze 12, 2018