Każdego dnia na lotniskach całego świata gubi się około 100 tysięcy bagaży. Na szczęście większość z nich odnajduje się po upływie mniej niż doby. Sytuacja z zagubioną gdzieś daleko od domu walizką należy zawsze do bardzo stresujących i z pewnością nikt z nas nie chciałby nigdy jej doświadczyć. Co jednak zrobić, gdy już okaże się, że jesteśmy na lotnisku bez bagażu?

Lotniskowe biuro bagażu zagubionego

To właśnie tam powinniśmy skierować kroki, gdy okaże się, że nasze walizki gdzieś się zapodziały. Każdy port lotniczy, w tym Lotnisko Chopina w Warszawie, posiada w swoich strukturach organizacyjnych tego rodzaju instytucję. Biuro znajduje się w strefie pasażerskiej, najczęściej w hali przylotów (hali odbioru bagażu). Należy zgłosić się tam z:

odcinkiem karty pokładowej, wydanej podczas odprawy bagażowo-biletowej,

 • dowodem tożsamości,
 • kwitem świadczącym o nadaniu bagażu,
 • biletem (ten nie jest jednak obowiązkowy).

W biurze bagażu zagubionego będziemy musieli podać wszelkie informacje niezbędne do znalezienia naszego bagażu. Procedurę zakończy sporządzenie protokółu nieprawidłowości bagażowej PIR (Property Irregularity Report). O czym tutaj koniecznie warto pamiętać? Że protokół ten (PIR) to niezwykle ważny dokument, bez którego trudno będzie nam później ubiegać się o odszkodowanie w związku z zaginięciem naszego bagażu. Lepiej więc dobrze go pilnować.

Dane z protokołu trafiają do specjalnego systemu. Gdy nasz bagaż dotrze w końcu na lotnisko, zostanie właściwie zidentyfikowany i dostarczony pod wskazany przez nas adres. Zdarza się, że już podczas zgłaszania przez nas zaginięcia bagażu, pracownik biura jest w stanie powiedzieć, gdzie się on znajduje oraz jaki jest przewidywany czas jego dostarczenia. 

Jeśli jednak na razie nic nie wiadomo w kwestii naszego bagażu i pozostaje nam jedynie czekać, warto w tym czasie dzwonić do biura i dopytywać o postępy w odnalezieniu bagażu. Chyba że to obsługa biura skontaktuje się z nami wcześniej. Jeśli walizka się nie odnajdzie, wtedy zostaniemy poinstruowani przez biuro, jak postępować dalej.

Rekompensata i "pakiet przetrwania"

Niektóre linie lotnicze w sytuacji zagubienia bagażu proponują swoim pasażerom kwotę pieniędzy, najczęściej do 100 euro, na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. Innym powszechnym rozwiązaniem jest określenie przez przewoźnika kwoty, którą możemy wydać na najpotrzebniejsze rzeczy, a która zostanie później nam przez linie lotnicze zwrócona (tutaj ważne jest, aby zachowywać wszelkie rachunki, np. za zakup szczoteczki do zębów). Niektóre linie lotnicze oferują pasażerom tzw. "pakiet przetrwania" złożony z najbardziej niezbędnych przyborów i bielizny. 

Odszkodowanie za zagubiony bagaż

Sprawy dotyczące zagubionego lub zniszczonego bagażu reguluje Konwencja Montrealska – jej treść zamieszczona jest na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zapisy Konwencji mówią, że zagubienie bagażu to okoliczność, za którą możemy ubiegać się o odszkodowanie. Jego maksymalna wartość wynosi 1131 SDR (Special Drawing Rights), co oznacza Specjalne Prawa Ciągnienia i stanowi umowną jednostkę rozliczeniową. W zależności od kursu daje to kwotę rzędu 5400-6000 PLN.

To my, jako poszkodowani pasażerowie będziemy szacować wartość zgubionego lub ewentualnie zniszczonego bagażu. I to my będziemy musieli ową wartość udowodnić i dokumentować. Czas na wniesienie reklamacji i prośby o odszkodowanie w przypadku uszkodzenia bagażu to 7 dni od chwili jego dostarczenia, a w przypadku, gdy bagaż nie dotarł na czas – 21 dni. W kwestii procedur i formularzy reklamacyjnych najlepiej skontaktować się z danymi liniami lotniczymi. 

Zadbajmy o swój bagaż!

I bądźmy mądrzy przed szkodą! Jak to zrobić? Na lotnisko warto wybrać się własnym samochodem i odstawić go wybierając wygodą i bezpieczną opcję, jaką jest Parking Lotnisko Chopina. W ten sposób wiemy od samego początku, jak podróżuje nasz bagaż. Poza tym warto:

 • ubezpieczyć bagaż,
 • wszystkie wartościowe, niezbędne rzeczy spakować w bagaż podręczny,
 • wybrać kolorową walizkę, która wyróżni się w tłumie,
 • zrobić zdjęcie walizce i jej zawartości, co przyda się w ewentualnym protokole zagubienia bagażu,
 • zadbać o odpowiednie ułożenie walizki na taśmie bagażowej, tak, aby była łatwo dostępna dla pracowników lotniska,
 • zdjąć z walizki naklejki z poprzednich lotów,
 • podpisać walizkę (imię, nazwisko, dane adresowe).
 • Zaplanuj swoją podróż rozważnie i odwiedź parking Okęcie. Możesz mieć pewność, że nie tylko Twój bagaż, ale i auto będą bezpieczne.

Posted on gru 11, 2018