Co można zabrać ze sobą na pokład samolotu? Jakie wymiary powinien mieć nasz bagaż podręczny? Tego typu pytania zadaje sobie większość z nas przed planowaną podróżą. Pomiędzy ograniczeniami poszczególnych linii lotniczych istnieją w tym zakresie czasem jedynie minimalne różnice, jednak brak ich znajomości może przysporzyć nam kłopotów podczas odprawy. Zatem zanim się spakujemy, sprawdźmy, co (i o jakiej wadze) możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu.

Co można zabrać na pokład samolotu?

W kwestii rzeczy, które możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu, największe ograniczenia dotyczą płynów. Niezależnie od tego, czy są to kosmetyki, woda do picia, płyn do płukania ust, czy też alkohol. W ramach bagażu podręcznego możemy mieć ze sobą płyny w pojemnikach do 100 ml objętości, o łącznej ilości nieprzekraczającej 1 litra. 

W naszym bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się przedmioty o ostrych krawędziach, ostrzach, czy wyposażone w kolce, oraz wszystkie te, które potencjalnie mogą posłużyć jako broń. Możemy natomiast zabrać na pokład samolotu leki i akcesoria medyczne niezbędne podczas podróży. Kolejny wyjątek stanowią tutaj także pokarmy w płynie dla niemowląt i małych dzieci. W tym przypadku także nie ma większych ograniczeń.

To, co może stanowić zawartość naszego bagażu podręcznego, zależy w dużej mierze od kierunku naszej podróży oraz regulacji konkretnych linii lotniczych. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wylotem.

Bagaż podręczny - limity

Limity, jakie obowiązują w zakresie wymiarów i wagi bagażu podręcznego, nieznacznie różnią się pomiędzy poszczególnymi liniami lotniczymi. Zatem zanim udamy się w podróż, warto sprawdzić konkretne przepisy w tym zakresie konkretnego przewoźnika. Dla przykładu podamy limity bagażu podręcznego dwóch popularnych linii lotniczych, tj. Wizz Air oraz Ryanair.

Jeśli podróżujemy liniami Ryanair, pamiętajmy, że możemy zabrać ze sobą na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz 1 mały bagaż o wymiarach maksymalnych 35 cm x 20 cm x 20 cm.

Z kolei każdemu pasażerowi linii Wizzair przysługuje limit bagażu podręcznego o maksymalnej wadze do 10 kg oraz wymiarach  55 cm x 40 cm x 23 cm. Co istotne, może to być jedynie jedna sztuka bagażu, np. torebka, mały plecak lub torba na laptopa. Pamiętajmy - damska torebka traktowana jest tutaj jako jedna sztuka bagażu podręcznego!

Zastanawiasz się czy Twój bagaż nie przekracza dozwolonego limitu? Przyjedź swoim autem na parking Okęcie i zostaw zbędny bagaż w aucie! Ludzie wybierają różne środki transportu jednak mieszkając w województwie Mazowieckim możesz liczyć na parking lotnisko. Warszawa udostępnia to oraz inne ułatwienia jeśli wybierasz się w daleką podróż, choćby na jedną dobę.

Posted on wrz 12, 2018